Unikalny, bezemisyjny proces destylacji w irlandzkiej destylarni Ahascragh został wdrożony dzięki kompleksowemu projektowi systemu zastosowanemu w przemyśle przetwórczym: rdzeniem są wysokotemperaturowe pompy ciepła Oilon, dzięki którym całe ciepło odpadowe jest wykorzystywane.
W wiosce Ahascragh, około dwóch godzin jazdy od Dublina, znajduje się ponad 200-letni ceglany młyn, w którym mielono zboże na mąkę od początku XIX wieku do lat pięćdziesiątych XX wieku. Teraz ten wspaniały zabytkowy budynek otrzymał nowe życie jako pierwsza na świecie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla destylarnia whisky, która otworzyła swoje podwoje latem 2023 r.
„Destylacja whisky jest bardzo energochłonna: Każda butelka tradycyjnie destylowanej whisky wytwarza 3-4 kilogramy emisji dwutlenku węgla. Teraz jesteśmy dumni, że możemy zaoferować konsumentom alternatywną whiskey, której produkcja nie szkodzi środowisku”, Gareth McAllister, właściciel Ahascragh Distillery.
W przeciwieństwie do innych destylarni w Irlandii, ciepło jest dostarczane do destylarni za pomocą pomp ciepła, co oznacza, że nie będzie emisji spalin ani wpływu na lokalne środowisko.
Woda o temperaturze prawie 120 stopni wykorzystywana w procesie z pomocą pomp
Irlandia produkuje mnóstwo zielonej energii elektrycznej: W 2022 r. 34 procent krajowej produkcji energii elektrycznej (około 13,2 TWh) stanowiła energia wiatrowa. Zamiast tego, energia cieplna w państwie wyspiarskim jest nadal w dużej mierze wytwarzana z paliw kopalnych. Nawet energia cieplna wykorzystywana w destylacji whisky była tradycyjnie wytwarzana przy użyciu gazu ziemnego.
W Ahascragh ciepło potrzebne do procesu jest wytwarzane przez wysokotemperaturowe pompy ciepła zamiast gazu ziemnego. Pompy są zasilane energią elektryczną wytwarzaną przez wiatr. W ten sposób byliśmy w stanie pozbyć się paliw kopalnych, a proces stał się zeroemisyjny”, wyjaśnia McAllister.
Firma Oilon dostarczyła do destylarni dwie pompy ciepła z serii P450 i jedną mniejszą pompę ciepła P150. Pompy serii P450 są w stanie wytwarzać temperatury do 120 stopni, w Ahascragh temperatura projektowa wynosi 115 stopni. Pompy wykorzystują również najnowszą technologię czynnika chłodniczego: mają bardzo niską wartość GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego).
W projekcie wykorzystano doświadczenie firmy Oilon w zakresie rozwiązań pomp ciepła dla przemysłu przetwórczego. Irlandzka firma Astatine, która specjalizuje się w neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla rozwiązaniach „pod klucz”, była odpowiedzialna za ogólny projekt systemu.
Odzysk i cyrkulacja ciepła odpadowego, COP up
W destylarni działają dwa równoległe procesy: rzeczywisty proces destylacji, w którym alkohol jest na przemian parowany i skraplany w obiegu zamkniętym, oraz automatyczny proces czyszczenia sprzętu, który wymaga znacznej ilości ciepłej wody.
„Całkowity współczynnik COP został podniesiony do wyjątkowo wysokiego poziomu dzięki zastosowaniu metod operacyjnych przemysłu przetwórczego: technologia pomp ciepła jest połączona z know-how procesu, tj. całe generowane ciepło odpadowe jest odzyskiwane za pomocą pomp i wykorzystywane w innym punkcie procesu”, powiedział kierownik Astatine, Tom Marren says.
Konstrukcja pompy ciepła, odzyskiwanie ciepła i magazynowanie ciepła oznacza, że nakłady energii na destylarnię są o jedną trzecią niższe niż w przypadku tradycyjnej technologii.
W wysokich temperaturach pomp P450 przebiega sam proces destylacji. W tym procesie alkohol na przemian odparowuje i skrapla się w obiegu zamkniętym. Pompy są wyposażone w oddzielne wymienniki ciepła, które wytwarzają również wodę o niższej temperaturze do procesu mycia. Mniejsza pompa P150 wytwarza ciepłą wodę użytkową, która w razie potrzeby może być wykorzystana do dodatkowego chłodzenia procesu destylacji. „Kompleksowe planowanie systemu i połączenie procesów było kluczowe pod względem współczynnika COP i, oczywiście, redukcji emisji. Całkowity współczynnik COP procesu wynosi zdumiewające 6,5. Innymi słowy, na każdą kWh energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła, generuje ona 6,5 kWh energii do wykorzystania w procesie. Ten poziom efektywności energetycznej jest wyjątkowy i można go osiągnąć tylko poprzez optymalne wykorzystanie przepływów energii w procesie”, powiedział dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Sami Pekkola z firmy Oilon.
Projekt całego systemu
Dowiedz się więcej o pompach ciepła Oilon tutaj.
Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży aby uzyskać więcej informacji na temat naszych rozwiązań w zakresie pomp ciepła.